BLOG

Z Tipi Yangın Merdiveni

Yangın merdiveni, kamu binalarında, okullarda, hastanelerde, iş merkezlerinde, fabrikalarda, apartmanlarda yani kısaca belirli yüksekliğe sahip olan her binada bulunması zorunlu olan acil çıkış merdivenleridir. Yangın gibi her an başa gelebilecek bir konuda kaçış imkanı tanıyan yangın merdiveni konusu önemlidir.

Yangın merdiveni çeşitleri arasında “Z tipi yangın merdiveni” en fazla tercih edilen yangın merdivenleridir. Kamu binalarında ve 3 kattan yüksek olan tüm binalarda bu tarz yangın merdivenlerine rastlanmaktadır. Bunun en önemli nedeni ise, bu yangın merdiveninin belirli yüksekliğin üzerindeki her binada kullanılmasının zorunlu olmasıdır.

Z tipi yangın merdiveni” konusunda çizilen proje son derece önemlidir. Bir binada ortalama bulunan kişi sayısı baz alınarak, basamak genişliği, basamak sayısı, gibi konular hesaplanmaktadır. Binanın yüksekliği de göz önüne alınarak proje çizilmelidir.

Yangın merdivenleri konusunda öneme sahip olan “Z tipi yangın merdiveni” ile ilgili malzeme konusu son derece önemlidir. Projede yazan ebatlara uygun şekilde ve kaliteli malzeme kullanılarak üretilen yangın merdivenleri dayanıklı olmakta ve uzun süre verimli olmaktadır.

Z tipi yangın merdiveni” konusunda dikkat edilmesi gereken her konu, yangın merdiveni teknik şartnamesinde ve yönetmelikte belirlenmiştir. Bu tarz yangın merdivenleri genellikle çelikten üretilmekte ve binaların dış tarafına monte edilmektedir.

Z tipi yangın merdiveni” bazı durumlarda binanın gövdesinden ayrı bir şekilde olmak şartıyla iç kısma da monte edilmektedir. Bu konuyla ilgili en önemli husus, binanın en uygun cephesine yapılmasıdır. Cephe konusuna dikkat edilmemesi son derece önemli bir soruna sebep olabilmektedir.

Z tipi yangın merdiveni” hizmeti almayı düşündüğünüz firmanın gerekli izinlere sahip olmasına ve resmi bir şekilde üretim yapmasına özen gösterilmelidir. Müşteri memnuniyetini ön planda tutan, işçilik konusunda sorun yaşamayan firmalar tercih edilmelidir.

KARABOĞA MÜHENDİSLİK LTD

SATIŞ        Veli KARABOĞA

TLF              0216 641 50 84

Gsm          0532 711 74 23

Gsm          0532 703 75 09

FAX           0216 641 50 84

Adres        Hamidiye Mah. Güler. No: B4 Çekmeköy/İSTANBUL

ÜCRETSİZ KEŞİF HİZMETİ İÇİN TALEPTE BULUNABİLİRSİNİZ.

Z Tipi Yangın Merdiveni dairesel yangın merdivenine göre daha kulanılışlıdır.