Yangın Merdiveni Üretim Aşamaları

Yangın Merdiveni Üretim Aşamaları

Yangın Merdiveni Üretim Aşamaları

Yangın felaketinde insanların yangın alanından uzaklaşmaları için yüksek binalara monte edilen yangın merdivenleri yönetmeliklere göre üretilen ve monte edilen yangın tedbirleridir. Yüksek yapılı binalarda bulunması zorunluluğu bulunan merdivenlerin  üretim aşamaları projelendirmeden başlar. Bina yapısına göre her kata ulaşım sağlayan yangın merdiveni proje de gösterildiği şekli ve özellikleri ile üretilir. Yangın merdiveni üretim aşamalarını şu şekilde sıralayalım.

1 )  Merdiven türü: Öncelikle yangın merdiveni için  bina yapısına ve cephesine uygun olacak şekilde düz merdiven veya döner merdiven şeklinde üretim yapılır. Eğer bina dışında sade ve estetik bir merdiven  olması isteniyorsa düz merdiven tercih edilmelidir. Düz merdiven her kata ulaşan, her katta bir yangın kapısının bulunduğu ve kapı ağzında düz bir hareket alanı olan merdiven tipidir. Bina yapısına göre üretime başlanır.

2 ) Birleştirme: Yangın merdiveni tüm olarak üretilemediği için  üretilen her parçanın birleştirilmesi gereklidir.  Üretilen her parça kaynak ustalarınca birleştirildikten sonra binaya monte edilmeli ve yangın kapısı kısmı test edilmelidir.

3 ) Montaj: Z tipi merdiven ve döner merdiven imalatları yapıldıktan sonra  bina dış cephesine sırası ile monte edilmelidir. Z tipi düz yangın merdiven parçaları sıra ile duvara monte edilip kaynak yapılarak birleştirilir. Düz merdivenin en alt katına dışarıdan açılmayan bir kapı konularak kilitlenir ve yangın merdiveni kullanıma hazır hale gelir.

Yangın merdiveni üretim aşamaları arasında test aşamaları da yer alır. Test aşamalarında merdivenlerin taşıma kapasiteleri, yangın anında oluşan ısıya dayanım süreleri, ısı ile  genleşme özelliğinin  yangın esnasında yangın merdivenini kullanan insanların can güvenliğini tehdit etmeyecek özellikte olması gereklidir. Yangın merdivenleri yangın anında hayat kurtaran tedbirler olduğundan mutlaka dikkatli bir şekilde üretilmelidir.