Yangın Merdiveni

Yangın Merdiveni

Yangın Merdiveni

Binalarımızda yangın merdivenlerini ilk olarak 1900lü yılların başlarında kullanmaya başladık. 100 yılı geçen bir süre zarfında geldiğimiz noktada oldukça güvenli ‘’yangın merdivenleri’’ yapıyoruz. Teknolojik gelişmeler ‘’yangın merdiveni’’ sektörüne de yansıdı ve ‘’yangın merdiveni imalatı’’ konusunda önemli gelişmeler kaydedildi. Bu uzun süre zarfında ‘’makaralı yangın merdiveni’’ ve ‘’galvanizli yangın merdiveni’’ gibi  değişik modeller geliştirildi. Farklı türde malzemeler kullanıldı. Şık görünüme de önem verilerek estetik modeller tasarlandı. Kimi binalar görüntüye kimi binalar ise işlevlerine önem verdi.

Ülkeden ülkeye değişim gösteren pek çok model kullanıldı. Hatta bazen iklim şartlarına bağlı olarak bazen de kültürlerin etkisi ile bölgeden bölgeye de değişimler oldu. Ancak zaman içinde kullanımları çoğaldıkça belli standartlar üzerinde mutabakata varıldı. ‘’Yangın merdiveni modelleri’’ farklılık gösterse bile ‘’yangın merdiveni ölçüleri’’ hususunda belli standartlar belirlendi. Yangın merdivenleri nasıl üretilmelidir? Yangın merdivenleri nasıl olmalıdır? Yangın merdiveni üretimi sırasında ne tür malzeme kullanılmalıdır? Bir yangın merdiveni modelinde mutlaka olması gereken özellikler neler olmalıdır? Yıllar içinde tüm bu sorulara cevaplar arandı ve nihayetinde standartlar belirlendi. Bu standartlar tüm dünyada kabul gördü ve ortak özellikler ‘’yangın merdiveni firmaları’’ tarafından da yıllardır kullanılmakta. ‘’Yangın merdiveni fiyatları’’ da bu standartla ile birlikte artış gösterdi.

Ülkemiz özelinde konuşmamız gerekirse, 2002 yılında yangın yönetmeliği çıkarıldı. Bu yönetmelik ile temel özellikler belirtilmiş oldu. Bu yönetmeliğe dahil birkaç madde şöyle:

1- Yüksek katlı binalar, yangın merdivenlerini bina iç kısmın kullanmalıdır.

2- Yüksek katlı binalarda spiral yangın merdiveni modeli kullanılmamalıdır.

3- Üç kattan daha yüksek binalarda Z tipi yangın merdiveni modelleri kullanımı uygundur.

4- Yangın merdivenleri ısıya ve yüksek ateşe karşı dayanıklı olmak zorundadır.

5- Yangın merdiveni basamak kısımlarında kaymayı önleyen malzemeler kullanılmalıdır.

Tüm bunların yanı sıra belirli ölçülerde belirlenmiştir. Bu ölçülerde şu şekildedir:

1- Merdiven iniş kısımlarında baş yükseklikleri en az 210 cm olmalıdır.

2-  Bir kattaki basamak sayısı en fazla 17 olmalıdır.

3- Basamak yükseklikleri 17,5 cm’yi geçmemelidir.

4- Basamak genişlikleri minimum 25 cm olmalıdır.

Tüm bu standartlar ne yazık ki olumsuz deneyimler sonrası ortaya çıkmış ve artık herkesin kabul ettiği, kazasız ve güvenli bir tahliye için şart olan standartlardır.

 

Yangın Merdiveni İhtiyaçlarınız İçin Aşağıdaki Adresleri Ziyeret Edebilirsiniz.

http://www.yanginmerdivenleriimalati.com http://www.yanginmerdiven.net   http://www.yangin-merdiveni.com http://www.yanginmerdivenci.com   http://www.yanginmerdiveni.gen.tr http://www.istanbulyanginmerdiveni.net   http://www.yanginmerdiveni.com.tr http://www.yanginmerdiven.com   http://www.yanginmerdivencim.com http://www.yanginmerdiveni.net

Bulunduğunuz İl İlçe Hiç Fark Etmez… Yangın Kapısı İhtiyaçlarınız İçin İletişim Kanallarımızı Kulanıp Yangın Kapısı, Yangın Kapısı Fiyatları, Yangın Kapısı İmalatı, Panik Barlı Yangın Kapısı, Camlı Yangın Kapısı, Ahşap Yangın Kapısı, Paslanmaz Yangın Kapısı, Serifikalı Yangın Kapısı ve Daha Birçok Konuda Merak Etiğiniz Herşeyi Güler Yüzlü Satış Personellerimizden Sorabilirsiniz.

Yangın Kapısı İhtiyaçlarınız İçin Aşağıdaki Adresleri Ziyeret Edebilirsiniz.

http://www.istanbulyanginkapisi.com  http://www.yanginkapisiimalati.com   http://www.yanginkapisi.org http://www.yanginkapilari.net   http://www.yanginkapisi.net  http://www.yanginkapilari.org http://www.istanbulsackapikasasi.com